Friday, June 30, 2006

Vyskytnou-li se

v cestě potoky, nebojte se namočit. Jestliže jde o tekoucí vodu, zakryje její zurčení hluk, který svým pohybem způsobujete, a vysoký břeh vás celého ukryje před zraky nepřátel.
Vyhýbejte se stojatým vodám. Tiché rybníky a jezírka, stejně jako suché stromy v lese a spadané listí, jsou zvukové pasti.

Tuesday, June 27, 2006

+ Vykonejte svůj úkol co nejrychleji, pokud možno pod čtyři hodiny. Po uplynutí této doby pozornost rychle ochabuje, kolísá jako při denním snění. To ovšem není ta pravá psychická kondice pro tichou práci nebo pro skrytý pohyb za téměř nulové viditelnosti.



+ Venku pod širým nebem si všímejte chování zvířat a ptáků, zda je něco nevyrušilo z klidu, mohl by to být i váš protivník.



+ Při pronikání na „území nepřítele“ se držte při zemi, vyhledávejte prohloubeniny v zemi, rozsedliny, otvory ve stěnách. Pozor na přepadení ze zálohy.

Monday, June 26, 2006

Nejlépe

je při akci se v budově pohybovat sám. Postupujte sami, přikrčeni k zemi, jednou rukou si ohmatávejte trasu pohybu. Jestliže cokoli zahlédnete nebo zaslechnete, můžete si být jisti, že je to protivník a ne váš partner, nebudete ani v nejmenším na pochybách. Zda hluk, který slyšíte, pochází od přítele nebo nepřítele. Zde jste sami proti celému světu, sami se svou schopností nočního vidění, ostrým sluchem, čichem, citlivým hmatem a instinkty. Jste-li sami, máte nervy napjaty a budete opatrnější.

Sunday, June 25, 2006

Pokud potřebujete brýle

nebo čočky, noste kontaktní čočky z plastické hmoty, které mohou korigovat většinu očních vad bez nepříjemných účinků ohledně utajení vašeho pohybu. Běžná skla optických brýlí nebo tvrdé kontaktní čočky se snadno zanášejí prachem, nečistotou nebo se orosí potem apod., takže značně znesnadňují pohyb a orientaci, když je to nejméně vhodné. Brýle navíc odrážejí světlo, což se vám může stát v noci až osudným. Nehledě na nebezpečí poškození očí při případné konfrontaci s nepřítelem. Úderem do brýlí nebo do oka s tvrdou čočkou vás může protivník navždy oslepit.

Friday, June 23, 2006

+ V případě dlouhodobého pozorování nebo střežení jednoho místa, nezaujímejte křečovou polohu. Příliš rychle se tak unavíte a oslabíte svou bdělost. Zaujměte sice nehybnou, avšak uvolněnou pozici, abyste se mohli celou svou myslí soustředit na pozorování, slyšení a cítění (čichání). Tělo musí být uvolněné a nehybné.



+ Při chůzi po schodech nebo v chodbách se držte při zdi. U stěn mají totiž podlahy nebo schody pevnou oporu a skřípou jen minimálně.

Wednesday, June 21, 2006

Jestliže vás

+ cokoliv dráždí ke kašli, stiskněte si ohryzek a zároveň si vsugerujte, že „krk je chladný a uvolněný“.



+ Při dráždění ke kýchnutí stiskněte nosní dírky a zatlačte prsty směrem vzhůru, zároveň zakloňte hlavu a polkněte. Obvykle se tím kýchnutí potlačí.



+ Pokud provádíte akci společně s partnerem a musíte spolu komunikovat, užívejte předem smluvených znamení. Jestliže musíte šeptat, vydechněte nejprve z plic všechen vzduch a teprve potom šeptejte. Zprávu či pokyn předávejte krátce, rychle a zřetelně.

Tuesday, June 20, 2006

Jestliže

+ daný objekt je hlídaný, musíte odvrátit pozornost stráží opačným směrem, abyste mohli rychle proběhnout nespatřeni. Odhoďte tužku nebo svorku na papír do míst, kam chcete, aby se vrhli.



+ Oblékněte se stejně jako osoby, mezi něž máte proniknout, tzn. např. - do uniformy, pracovní kombinézy, pláště apod. Splynete s okolím a budete „neviditelní“ („uniforma krade tvář“), budete jen jedním z mnoha.

Sunday, June 18, 2006

V případě prohledávání budovy X,

bude nejlépe, když na opačné straně operačního okruhu, někde na druhém konci města, máte časově koordinovaného diverzanta, který od vás odvrací pozornost na sebe. Tak budete moci pracovat rychle a poměrně v bezpečí. Jisté nebezpečí představuje zrada nebo nedodržení časové koordinace. Existují však i jiné možnosti prozrazení a je dobře, když jste ne něj připraveni i přes všechna bezpečnostní opatření.



Zahlaďte všechny stopy svého pobytu či pohybu, aby nikdo nemohl poznat, že jste přišli a odešli. Všechny předměty, včetně nábytku, dveří apod. zanechte v původní poloze. Nepolámejte větvičky stromů, keřů, nepošlapte květinový záhon, nezanechejte v zahradní půdě otisky bot, neodhazujte papírky, nedopalky cigaret ani nepotřebné nářadí.

Friday, June 16, 2006

+ Pokud vane vítr nebo je v domě klimatizace, elektrický ventilátor, apod. nezapomínejte na to, že i slabý proud vzduchu nese zvuk. Snažte se, aby i nejslabší vánek šel vždy proti vám.



+ Noc může být vaším nejlepším pomocníkem, pokud se předem seznámíte s operačním prostorem za denního světla.



+ Pro povzbuzení bdělosti během noci používají armádní a policejní složky benzedrin. Pamatujte, že preparát začíná působit až za dvě hodiny po aplikaci a stimulace trvá přibližně šest hodin. Já osobně na chemické preparáty příliš nespoléhám, protože je považuji za berličku. Namísto nich užívám metody vyladění mozkové aktivity, kterou popisuji v této knize v jedné z následujících kapitol.

Wednesday, June 14, 2006

+ Obzvláště tiše se chovejte, když se pohybujete v prostředí, kde se zvuk do daleka rozléhá, např. na rohu budovy, nebo na vyvýšených místech, zejména je-li vlhko nebo velmi chladno.



+ Využívejte okolního hluku k zamaskování hluku, který sami způsobujete svým pohybem. Vykročte teprve, když jdou také jiné osoby, aby zvuk vašich kroků splynul s jejich. Vyčkejte na prásknutí dvířek automobilu při zavírání. Váš pohyb může simulovat i ozvěnu předchozího zvuku.

Tuesday, June 13, 2006

Když uslyšíte nějaká zvuk

či hluk, přitiskněte se k zemi a zůstaňte na místě. Opatrně a pozorně pozorujte okolí. Jestliže uvidíte světelný kužel baterky nebo reflektorů vozidla nebo helikoptéry, odvraťte oči a dívejte se na zem, dokud se světlo nepřesune jinam, aby vás neoslnilo. Pokračujte v pohybu určeným směrem, jakmile vás světlo mine.



+ V noci nekuřte. Ohýnek cigarety by vás prozradil, což platí i o kouři a zápachu hořícího tabáku. Rovněž odhozené oharky prozradí nepříteli, kde jste se zdržovali. Pach kouře na daném místě zůstává po celé hodiny, zejména pokud je vlhko, sníh nebo dusno.

Saturday, June 10, 2006

Před vniknutím

+ do objektu nebo při plížení dávejte bedlivý pozor, aby vás neohlušil nějaký silný zvuk. Po odchodu ze střelnice nebo po ukončení práce s hlučnými stroji či přístroji, trvá nenápadné ohlušení ještě po dobu až třiceti minut, někdy však i celý den. Chraňte si sluch tlumiči hluku stejně jako na slunci chráníte svůj zrak brýlemi. Uši musí být také naprosto čisté a zbaveny mazu ve zvukovodu.



+ Pokud víte, že budete vystaveni silnému zvuku jako je např. výbuch, chraňte si ušní bubínky tak, že doširoka rozevřete ústa, abyste vyrovnali tlak, který na ně bude působit. Mezi sebe a explozi postavte nějakou bariéru. Nakonec stiskněte uši prstem, abyste zamezili vniknutí tohoto silného zvuku do ucha.

Tuesday, June 06, 2006

Vaše sluchové schopnosti

může zvýšit naslouchací přístroj. Zesílí zvuky okolního prostředí a umožní vám, abyste je slyšeli jako první.



+ Kornoutek dlaně, utvořený kolem ucha pomáhá vést zvuk přímo do ucha. Přiložením ucha na zem budete schopni vycítit jemné vibrace, nesoucí se podlahou. Někdo používá dokonce sklenice nebo hrnečku, přiloženého otvorem ke stěně a dnem přitisknutého k uchu, aby před vniknutím do místnosti vyslechl probíhající rozhovor.

Monday, June 05, 2006

+ Při návratu volte jinou trasu a zvolte si speciálně vhodné místo k odhození všech předmětů, které nechcete, aby u vás byly nalezeny , ať osobně nebo ve vašem příbytku.



+ Pokud vás protivník nevidí nebo neslyší, nebude cítit potřebu po vás pátrat. Při průniku na nepřátelské území je vaší hlavní zbraní tichost provedení. Pro zvýšení vlastní bezpečnosti si maximálně vytrénujte sluch.

Sunday, June 04, 2006

Mějte vždy připravenou logickou

a přijatelnou výmluvu pro případ, že byste nemohli uniknout včas nežádoucí pozornosti. Naučte se celou historku podrobně nazpaměť a přehrajte si ji před zrcadlem a můžete použít i magnetofon. Je důležité mít při líčení odpovídající výraz obličeje i tón hlasu a dikci.

Musíte dopředu, ještě před zahájením akce přesně znát trasy průniku, terén, naladění a postoje protivníka a přesné zadání svého úkolu. Správná předběžná příprava je klíčovou zásadou úspěchu.

Saturday, June 03, 2006

+ Nacvičujte a praktikujte návyky chování nutné pro přežití, aby vás na úrovni podvědomí chránily při nenadálém ohrožení, které by vás při běžném postupu myšlení mohlo stát život.

+ Naučte se pozorovat a odhadovat, co kde může být. Všímejte si vyboulenin na oděvu, které by mohly ukrývat zbraň.



+ Při opuštění oblasti, do níž jste pronikli, neutíkejte a nejezděte vozem příliš rychle. Je to neobvyklé chování a mohlo by vzbudit nežádoucí pozornost. I případný pohyb na ulici v nevhodnou dobu by mohl být pádným důvodem ke konfrontaci. Buďte nenápadní a pohybujte se tak, aby si vás nikdo nevšiml, ať jdete pěšky nebo jedete automobilem.